Kutatások szerint a függőség oka a túl kevés, illetve a túl sok cukor fogyasztása - nem maga a cukor -, ami viselkedésbeli és agyi változásokhoz is vezethet. A cukor hatása az agyra hasonló egyes tiltott drogokéhoz. Hívhatod függőségnek, étkezési rendellenességnek, vagy egyszerűen csak rossz szokásnak, de jelei vannak az egészségtelen cukorfogyasztásnak. Ha lemondasz a szokásos fix sütidről, elvonási tüneteid, az alacsony vércukorszint miatt akár a következő tüneteid is lehetnek: szorongás, bizonytalanságérzet, idegeskedés, hideg veríték.
A cukros ételek túlzott mértékű fogyasztása megváltoztathatja az agyi receptoraink működését, amelyek azt szabályozzák, hogy mennyit eszünk. Laboratóriumi vizsgálatok során azoknál a patkányoknál, amelyeknél túladagolták a cukrot, olyan agyi elváltozást tapasztaltak, amelyek a drog túladagolásához hasonlóak. Az embernél már pusztán a csoki látványa kiválthatja ezeket az agyi reakciókat, csakúgy, mint a drog látványa a szerfüggőknél.
Fel tudod venni a harcot a cukorfüggőséggel? A szénhidrátmentes diéta arra kényszerít, hogy mindenféle cukorral hagyj fel, vagyis a gyümölcsökkel, a tejtermékekkel és mindenféle finomított gabonával is. Így tisztíthatod ki a cukrot a szervezetedből. A diéta változtatásai túl drasztikusak, ha reálisan szemléljük a dolgokat. Az a tapasztalat, hogy ezt az étrendet csak rövid ideig lehet tartani, ezért végül vissza fognak térni a régi táplálkozási szokások.
Ha te is olyan vagy, mint a legtöbb fiatal, akkor 19 - vagy annál több - teáskanál cukrot eszel meg naponta. Ez azt jelenti, hogy napi 285 kalória származik csak a cukrokból, amely egészségügyi szakértők szerint túl sok. Mennyi cukrot kéne enni? Nem többet, mint napi 6 teáskanálnyit (100 kalória) a nőknek és 9 teáskanálnyit (150 kalória) a férfiaknak.
Az endorfin örömhormon, és az evolúció során megőriztük azt a képességünket, hogy ami pozitív reakciót vált ki az idegrendszerünkben, ahhoz visszatérjünk: így van ez a cukorral is.
Minél több cukrot eszünk, annál nagyobb a vágy, hogy még többet fogyasszunk el belőle. Az agy hozzászokik a magas vércukor szinthez, és az endorfin termelését attól teszi függővé. Kialakul az ördögi kör: azoknál az embereknél, akik hajlamosak függőségre egy idő után a cukor lesz az öröm egyik fő forrása, és napközben többször előjön az „úgy nassolnék valami finomságot” érzés.