2024.11.21. - Olivér

Stresszorexia

Stresszorexia
StresszorexiaA stresszorexiában szenvedők napközben nem érnek rá enni, este pedig azért nem teszik, mert meg szeretnék őrizni alakjukat, mások annyira hajszoltak, kimerültek, hogy nincs étvágyuk. A családos, ambiciózus nők azért hajtják magukat, hogy eleget tegyenek a munkahelyi és a családi elvárásoknak. A stresszorexia a motivált, intelligens nők betegsége. A magas beosztású üzletasszonyok képtelenek elengedni magukat, és az anyaszerepnek megfelelően viselkedni, az adrenalin-túltermelés miatt pedig fogyni kezdnek.
bohócdoktor vizit szja 1%
Tudományos szempontból nézve a stresszorexia nem betegség, (így nincsenek diagnosztikus kritériumai sem), hanem egy tünetegyüttes, amely leginkább 20-40 éves intelligens, ambíciózus, magas iskolázottságú, általában vezető/magas beosztású, kisgyermekes anyák körében figyelhető meg, akik nem hajlandóak vagy nem képesek csökkenteni munkával kapcsolatos terheiket.

Az anorexiával ellentétben itt nem szándékos fogyásról és testképzavarról van szó, ők egész egyszerűen csak „nem érnek rá enni”, mindemellett pedig a stressz étvágycsökkentő hatással van a szervezetre. A stresszorexia esetében többről van szó stressz okozta fogyásnál. Az életszerepeiket összeegyeztetni igyekvő nők ugyanis a túl nagy nyomás miatt háttérbe szorítják az elemi létszükségleteket, vagyis nem esznek, nem isznak, csak a feladatra koncentrálnak.


Stresszorexiára utaló jelek:

- A táplálkozási szokások jelentős megváltozása
- Testsúlycsökkenés
- A kóros vitamin- és ásványi anyag hiányában bekövetkező hajhullás és körömtöredezés
- Az immunrendszer legyengülése miatti gyakori megbetegedések
- Kimerültség
- Fokozott ingerlékenység
- Rossz testi állapot miatti rosszullétek
- Konfliktuskezelési gondok

A stresszorexia kialakulhat a szerep átkonvertálása, maximalizmus, megfelelési kényszer miatt is. Jellemző módon a stresszorexiás embereknek sincs betegségtudata, így számukra természetesnek tűnik az, egész nap nem esznek, nem isznak, minek következtében kórosan soványak lehetnek. Számukra az első a feladatok teljesítése, csak aztán jöhet a test "kiszolgálása".

A stresszorexia kialakulásának lehetséges okai:

A nemi szerepek átalakulása kétségkívül modern jelenségnek számít. Ez a szerep-átalakulás egy társadalmi-gazdasági-pszichoszociális-kulturális helyzetre adott válaszként jött létre. Ez most az útkeresés időszaka. Az utóbbi időben átalakultak a nemi szerepek: a nő is lehet vezérigazgató, repülőgép-pilóta, a férfi pedig fodrász és babysitter is akár. A hagyományos női szerepek mellé olyan férfi szerepek is bekúsztak, mint a karrierépítés, a céltudatosság, az ambíció. A szerepkonfliktus következtében megnőtt a nők bizonytalansága, a testi megjelenés pedig az önértékelésük egyik fő meghatározója lett.


A nyugati kultúra hatása érezhető Magyarországon is. Ez megnyilvánul az evészavarokban is, mivel hasonló gyakorisággal fordulnak elő itthon, mint a nyugati országokban. Ez azért is érdekes, mivel sokáig tipikusan a fehér nyugati nők betegségének tartották az evészavarokat. A megfelelési kényszer és a teljesítményorientáltság a magyar nőkben is benne van. Ez megfigyelhető például abban is, hogy egyre több nő tanul főiskolákon, egyetemeken és nem ritka, hogy egy párkapcsolatban a nőnek magasabb az iskolai végzettsége, mint a férfinak.