Az anorexiával ellentétben itt nem szándékos fogyásról és testképzavarról van szó, ők egész egyszerűen csak „nem érnek rá enni”, mindemellett pedig a stressz étvágycsökkentő hatással van a szervezetre. A stresszorexia esetében többről van szó stressz okozta fogyásnál. Az életszerepeiket összeegyeztetni igyekvő nők ugyanis a túl nagy nyomás miatt háttérbe szorítják az elemi létszükségleteket, vagyis nem esznek, nem isznak, csak a feladatra koncentrálnak.

Stresszorexiára utaló jelek:
- A táplálkozási szokások jelentős megváltozása
- Testsúlycsökkenés
- A kóros vitamin- és ásványi anyag hiányában bekövetkező hajhullás és körömtöredezés
- Az immunrendszer legyengülése miatti gyakori megbetegedések
- Kimerültség
- Fokozott ingerlékenység
- Rossz testi állapot miatti rosszullétek
- Konfliktuskezelési gondok
A stresszorexia kialakulhat a szerep átkonvertálása, maximalizmus, megfelelési kényszer miatt is. Jellemző módon a stresszorexiás embereknek sincs betegségtudata, így számukra természetesnek tűnik az, egész nap nem esznek, nem isznak, minek következtében kórosan soványak lehetnek. Számukra az első a feladatok teljesítése, csak aztán jöhet a test "kiszolgálása".
A stresszorexia kialakulásának lehetséges okai:
A nemi szerepek átalakulása kétségkívül modern jelenségnek számít. Ez a szerep-átalakulás egy társadalmi-gazdasági-pszichoszociális-kulturális helyzetre adott válaszként jött létre. Ez most az útkeresés időszaka. Az utóbbi időben átalakultak a nemi szerepek: a nő is lehet vezérigazgató, repülőgép-pilóta, a férfi pedig fodrász és babysitter is akár. A hagyományos női szerepek mellé olyan férfi szerepek is bekúsztak, mint a karrierépítés, a céltudatosság, az ambíció. A szerepkonfliktus következtében megnőtt a nők bizonytalansága, a testi megjelenés pedig az önértékelésük egyik fő meghatározója lett.

A nyugati kultúra hatása érezhető Magyarországon is. Ez megnyilvánul az evészavarokban is, mivel hasonló gyakorisággal fordulnak elő itthon, mint a nyugati országokban. Ez azért is érdekes, mivel sokáig tipikusan a fehér nyugati nők betegségének tartották az evészavarokat. A megfelelési kényszer és a teljesítményorientáltság a magyar nőkben is benne van. Ez megfigyelhető például abban is, hogy egyre több nő tanul főiskolákon, egyetemeken és nem ritka, hogy egy párkapcsolatban a nőnek magasabb az iskolai végzettsége, mint a férfinak.